Bydgoszcz, jako miasto rozpoczął swoje istnienie dopiero w 1346 roku. Wcześniej istniał jako gród. Dzisiaj Bydgoszcz to stolica województwa kujawsko-pomorskiego i ósme co to wielkości miasto w Polsce. Położone jest nad rzeką Brdą i kanałem Bydgoskim. Powierzchnia miasta zajmuje 175,98 kilometrów kwadratowych.
Gospodarka
Bydgoszcz jest ośrodkiem przemysłu, handlu i logistyki. Miasto rozwija się z roku na rok. Powstają nowe inwestycje i nowe miejsca pracy. Króluje tu także branża przetwórstwa. Największe firmy są zazwyczaj filiami lub oddziałami ogólnopolskich grup kapitałowych.
Miasto akademickie
Bydgoszcz to także ośrodek akademicki. W mieście znajduje się wiele uczelni wyższych. Kandydaci na studia mają do wyboru m.in.: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J. i J. Śniadeckich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Wyższa Szkoła Humanistyczna, Wyższa Szkoła Służb Lotniczych.
Symbole miasta
Symbolami Bydgoszczy jest Spichlerz oraz Łuczniczka. Spichlerz to tak naprawdę trzy spichlerze szachulcowe, które wznoszą się w samym centrum miasta nad tonią wodną. Spichlerze są takie ważne w historii Bydgoszczy, ponieważ w ciągu stuleci odgrywały one bardzo ważną rolę w życiu miasta. Można rzec, że w pewien sposób utrzymywały miasto, ponieważ handel rzeczny, głównie zbożem generował dobry obrót gospodarczy. Łuczniczka z kolei to takie nieoficjalny symbol miasta. Rzeźba autorstwa F. Lepecke’go, hala sportowa, a także nowy pomnik, będący symbolem zachodzących w Bydgoszczy zmian.
Rynek pracy
W Bydgoszczy panuje skrajnie niskie bezrobocie rzędu 4,3%. To, co jednych cieszy, innych wpędza w kozi róg. Z obecnej sytuacji niezbyt zadowoleni są pracodawcy, którzy mają spory problem ze znalezieniem odpowiedniego kandydata do pracy. Prognozy nadal nie napawają optymizmem przedsiębiorców, gdyż według prognoz, sytuacja nie ulegnie zmianie. Może nawet znacznie się pogłębiać.