Rewitalizacja kompleksu Młynu Rothera zalicza się do najpoważniejszych inwestycji budowlanych w historii miasta. Projekt jest realizowany przy wsparciu unijnym, a jego koszt to w sumie ponad 90 milionów złotych, z czego 15 milionów stanowią środki pochodzące z funduszy UE.
W ostatnim czasie działo się wiele w zakresie prac konstrukcyjnych, szczególnie w piwnicach. Obiekt wymaga obniżenia poziomu piwnic, rozprowadzenia kanalizacji, instalacji wentylacyjnej, elektrycznej itd., a także podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Postępują prace murarskie i żelbetowe, a nad całością działań czuwa kierownik budowy, inspektor oraz nadzór konserwatorski.
Roboty są prowadzone w tym samym czasie na 4 obiektach kompleksu, takich jak:
- Młyn
Będzie stanowić połączenie spichrzu zbożowego i mącznego, pełniąc przy tym rolę klatki schodowej. Projekt zakłada, że na samym szczycie młyna znajdzie się punkt widokowy.
- Spichrz zbożowy
Tutaj jest realizowany projekt „Park Kultury”, który wymaga przeprowadzenia prac konserwatorskich i budowlanych, a także zakupu wyposażenia edukacyjnego. Jedną z najciekawszych stref stanie się centrum edukacyjno-wystawiennicze „Ogrody Wody. Stany Skupienia”.
- Spichrz mączny
Na jego terenie znajdzie się z kolei ekspozycja prezentująca tajniki działania ludzkiego mózgu.
- Łazienki
Będą stanowić wolnostojący budynek, a zarazem zaplecze tramwaju wodnego.
Innowacyjny projekt zakłada powstanie miejsc dla rekreacji i wypoczynku, które są przyjazne również osobom niepełnosprawnym. Modernizacja Młyna obejmuje elementy zieleni i fontanny, a także kawiarnię, przestrzeń komercyjną na restaurację oraz parking. Rewitalizacja zabytkowych obiektów poprzemysłowych pozwoli wygenerować nowe miejsca pracy w Bydgoszczy, a także przyczyni się do zwiększenia potencjału turystycznego miasta.