Osoby niepełnosprawne zazwyczaj spotykają się z problemami na lokalnym rynku pracy. Większość problemów wynika ze strachu i niewiedzy, jakie towarzyszą pracodawcom. W obawie przed zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej nie podejmują oni często działań, co wpływa na pogłębiający się problem nieefektywnych poszukiwań pracy w Bydgoszczy.
Problem jest widoczny od zawsze. Jednak obecnie postępuje coraz większa świadomość wśród pracodawców tego, że osoba niepełnosprawna, to świetny pracownik, którego kompetencje nie odbiegają od pozostałych kandydatów do pracy.
Większa świadomość pracodawców to zasługa przede wszystkim działań fundacji i urzędów wspierających aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Kwestie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej regulują specjalnie stworzone przepisy.
W Polsce głównie w ramach działań urzędów pracy aktywizuje się społeczność niepełnosprawną i namawia do podejmowania działań zawodowych. Tym samym przygotowuje się pracodawców na przyjęcie nowych pracowników z określonym stopniem niepełnosprawności. Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych, mogą liczyć na pomoc unijną w postaci środków finansowych. Także przepisy prawa i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych regulują i dają pomoc w ramach zatrudniania osób niepełnosprawnych. O tym, na co może liczyć pracodawca, znajdziecie w artykule „Pracodawcy chętniej zatrudniają niepełnosprawnych”.
Sytuacja się zmienia, jednak pod względem zatrudnienia niepełnosprawnych w dalszym ciągu nasz kraj i poszczególne miasta odbiegają niechlubnie od statystyk innych krajów europejskich. Zwiększa się za to liczba różnorodnych akcji wspomagających niepełnosprawną społeczność.
Jedną z inicjatyw podejmowanych w Bydgoszczy przez Centrum Edukacji i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych wraz z towarzyszącą im fundacją oferują pomoc prawną bezrobotnym niepełnosprawnym. Każdy, kto zechce z niej skorzystać, ma szansę na indywidualną konsultację z różnych dziedzin prawa, w szczególności prawa: osób niepełnosprawnych, pracy, spółdzielczego, administracyjnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz cywilnego. W ramach prowadzonej pomocy można uzyskać także pomoc w sprawach urzędowych, czy przy skonstruowaniu pism procesowych, odwołań itp. do instytucji takich jak urząd, czy sąd.
Niepełnosprawni mają również możliwość uczestnictwa w seminariach z zakresu prawa przydatnego w życiu codziennym oraz zawodowym. Dotyczy to aspektów: edukacyjnych, związanych z pracą, rehabilitacją, prawem człowieka w kontekście osoby niepełnosprawnej, praktycznego prawa związanego z sądami i innymi instytucjami, prawa konsumenta czy zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.