Jak zostać fizjoterapeutą – staż fizjoterapia
Fizjoterapeuci zajmują się prowadzeniem zabiegów rehabilitacyjnych. W zeszłym roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2018 roku w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych fizjoterapeuty. Według zapisów prawnych fizjoterapeutami mogą zostać osoby, które:
- przed 2015 rokiem ukończyły szkołę policealną i uzyskały tytuł technika fizjoterapii,
- posiadają tytuł magistra z fizjoterapii,
- posiadają tytuł fizjoterapeuty specjalisty bądź specjalisty rehabilitacji ruchowej II stopnia.
Oprócz tego ważne jest uzyskanie prawa do wykonywania zawodu. Według rozporządzenia otrzymują je osoby z odpowiednim wykształceniem, mające pełną zdolność do czynności prawnych. Fizjoterapeuci powinni cechować się dobrym stanem zdrowia potwierdzonym orzeczeniem lekarskim. Kandydaci muszą dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Dodatkowo nie może być przeciw nim prowadzone postępowanie za popełnienie przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wolności seksualnej i obyczajności.
Według ustawy o fizjoterapii, pracę w zawodzie można rozpocząć po zdobyciu co najmniej 3-letniego doświadczenia (w przypadku magistrów) bądź 6-letniego (licencjaci oraz technicy fizjoterapii). Krajowa Izba Fizjoterapeutów prowadzi rejestr praktyk i stażów fizjoterapeutycznych, które pozwalają na zdobycie odpowiedniego doświadczenia.
Fizjoterapia – praca
Fizjoterapeuci pracę mogą wykonywać w ośrodkach zdrowia, szpitalach, klinikach, poradniach i placówkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, ośrodkach sportowych. Część osób decyduje się na założenie własnego gabinetu. Do głównych zadań fizjoterapeuty należy prowadzenie zabiegów, które mają polepszyć stan zdrowia pacjentów. Wykorzystuje się do tego różne techniki rehabilitacji, np. masaż leczniczy, terapia manualna (leczenie stawów i kręgosłupa), kinezyterapia (leczenie przez gimnastykę), fizykoterapia (używanie bodźców różnego rodzaju – magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia, hydroterapia), balneoterapia (kąpiele solankowe, siarkowodorowe, kuracje borowinowe).
Kwalifikacje fizjoterapeuty
Fizjoterapeuci, którzy potrzebują zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych, mogą zwrócić się do Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Taki dokument jest przydatny, gdy specjaliści decydują się na wyjazd do pracy poza granicami naszego kraju. Ubiegając się o zaświadczenie, należy złożyć następujące dokumenty:
- podpisany wniosek (do pobrania na stronie KIF),
- notarialne poświadczenie dyplomów,
- potwierdzenie opłaty,
- notarialne poświadczenie skróconego aktu małżeństwa (jeśli na dyplomie widnieje inne nazwisko niż w momencie składania powyższych zaświadczeń).
Ile zarabia fizjoterapeuta
W zawodzie fizjoterapeuty liczą się nie tylko wiedza i umiejętności, ale również odpowiednie podejście do pacjenta. Rehabilitacji bardzo często potrzebują osoby starsze lub niepełnosprawne, dlatego trzeba wykazać się empatią. Istotna jest także siła fizyczna. Jak wyglądają zarobki fizjoterapeutów? Pensje wahają się od 2400 zł brutto do 4080 zł brutto. Najczęściej zależą od miejsca zatrudnienia i stażu pracownika.
Fizjoterapeuta – Bydgoszcz
Fizjoterapeuci z Bydgoszczy mogą sprawdzić prognozę dotyczącą ich profesji na portalu Barometr zawodów. Według statystyk specjaliści z tej dziedziny w Bydgoszczy nie są grupą nadwyżkową. Warto zatem zorientować się, czy specjaliści są poszukiwani w publicznych placówkach ochrony zdrowia. Część osób decyduje się na założenie własnego gabinetu rehabilitacyjnego.