Podczas prowadzenia rekrutacji niektóre firmy są wprost zalewane zgłoszeniami – może ich być nawet kilkaset. Tymczasem na rozmowę kwalifikacyjną zaprasza się zwykle zaledwie kilka osób. Jak napisać CV, na które zwróci uwagę rekruter?
Jak powinno wyglądać CV?
Zacznijmy od kwestii podstawowej. Curriculum Vitae jest dokumentem, którym posługujemy się w czasie rekrutacji. Chcemy zaprezentować w nim swoje kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie zawodowe. Oznacza to, że powinno spełniać szereg wymagań formalnych, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i treść.
Biorąc pod uwagę wymiar estetyczny CV, zakłada się, że powinno ono mieścić się na jednej stronie A4. W wyjątkowych przypadkach, na przykład z uwagi na bogate doświadczenie i liczne kwalifikacje można je przedłużyć. Jednak tylko wówczas, gdy rzeczywiście chcemy zawrzeć istotne informacje. Dziesięć linijek na temat naszych umiejętności miękkich nie jest dostatecznym usprawiedliwieniem takiego kroku. Lista stanowisk w prestiżowych placówkach, które były kluczowe dla rozwoju naszej kariery – tak.
Wzór CV powinien być przejrzysty. Unikajmy ciemnych i intensywnych kolorów. Wielu rekruterów drukuje dokument przed rozmową kwalifikacyjną, często w wersji czarno-białej. Starannie wybrane przez nas błękitne tło w tej formie zamieni się na utrudniającą odczytanie słów szarość.
Pamiętajmy, że czcionka dokumentu również nie może być ani zbyt duża, ani za mała. Dobrze jest trzymać się tu biurowych standardów, zarówno jeśli chodzi o jej wielkość, jak i rodzaj.
Klasyczne CV zawiera zdjęcie, choć zamieszczenie go nie jest obowiązkowe. Jeśli zdecydujemy się na fotografię, pamiętajmy, by współgrała z formalnym charakterem dokumentu. Strój biznesowy, uśmiech, w przypadku kobiet makijaż, jasne tło są w porządku. Zdjęcie z wakacji lub imprezy, niezobowiązująca postawa, krzykliwy albo wyzywający strój – niekoniecznie.
Jak napisać CV do pracy?
Kiedy się zastanawiamy, jak napisać CV do pracy, weźmy przede wszystkim pod uwagę oczekiwania firmy względem idealnego kandydata. Przedsiębiorstwa często przedstawiają je w ofercie o pracę. Jeśli mamy kwalifikacje i umiejętności, które zawarliśmy w aplikacji, postarajmy się uwypuklić ten fakt.
Zatem jak napisać CV, które zachęci rekrutera do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną? Pamiętajmy, że musi ono mieć odpowiednią strukturę. Większość tego typu dokumentów ma porządek chronologiczny. Jest to ulubiony układ rekruterów. Pozwala im szybko zorientować się w przebytej ścieżce zawodowej kandydata oraz ujawnia ewentualne „białe plamy” życiorysu.
CV – wzór
Według chronologicznego wzoru Curriculum Vitae posiada kolejno następujące elementy:
- tytuł „Curriculum Vitae” – opcjonalnie,
- imię i nazwisko,
- dane kontaktowe: adres, telefon, e-mail,
- doświadczenie zawodowe,
- wykształcenie,
- umiejętności,
- zainteresowania.
W prawidłowym CV elementy z sekcji „doświadczenie” i „wykształcenie” wymienione są od ostatnich do najwcześniejszych.
CV – doświadczenie zawodowe, przykłady
„Doświadczenie zawodowe” jest najważniejszą sekcją całego CV. Umieszczamy tutaj nazwy wszystkich firm, w których pracowaliśmy, wraz z zajmowanymi stanowiskami, a niekiedy również zakresem obowiązków.
Jeśli mamy wątpliwości, co wpisać w CV, powinniśmy kierować się zasadami:
- prawdomówności – nigdy nie wymyślajmy nieistniejących stanowisk i firm, pomijając już kwestie etyczne, bardzo łatwo wykryć oszustwo,
- istotności – można pominąć pewne elementy naszego życia zawodowego, jeśli nie miały one istotnego wpływu na przebieg kariery, np. prace dorywcze w czasie wakacji,
- korzyści – nie wahajmy się zamieścić w CV informacji dotyczących sukcesów czy otrzymanych nagród.
Jeśli nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, szablon CV będzie nieco inny. W takim wypadku sekcję „Wykształcenie” wymienia się jako pierwszą. Warto zawrzeć w niej informacje o naszych sukcesach w czasie nauki czy zaangażowaniu w działalność różnych organizacji szkolnych lub studenckich.
CV – co napisać w „Umiejętności”
„Umiejętności” to kolejna sekcja CV, której uzupełnienie może nastręczyć nam kłopotów. Czy powinniśmy skupić się na certyfikatach? A może warto wspomnieć też o kompetencjach miękkich?
Zasada jest prosta – koniecznie wpisujemy do życiorysu informacje o przebytych kursach, szkoleniach, a także zdobytych certyfikatach i uprawnieniach. Niemniej nie wszystkich, a tylko takich, które są bezpośrednio związane z charakterem stanowiska, na które aplikujemy.
Jeśli chodzi o kompetencje miękkie, rekruterzy zwykle do znudzenia czytają o tym, że kandydaci „potrafią pracować w grupie” i mają „wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne”. Lepiej pochwalić się bardziej unikatowymi umiejętnościami, np. językowymi, dotyczącymi prowadzenia pojazdów czy innymi, które w jakiś sposób wiążą się z oferowanym stanowiskiem.
Nowoczesne CV
Życiorys chronologiczny to nie jedyny, z jakim możemy spotkać się na rynku pracy. Nowoczesne CV może mieć też układ funkcjonalny. W centrum stawia on takie elementy, jak kompetencje oraz umiejętności kandydata. Pomniejsza się z kolei znaczenie doświadczenia zawodowego.
Dzięki takiemu układowi aplikujący ma możliwość udowodnić rekruterowi, że jest najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Takie Curriculum Vitae warto stworzyć, gdy mamy bardzo duże doświadczenie w danej dziedzinie, które wybija nas na tle innych kandydatów.
CV funkcjonalne piszemy również wtedy, gdy chcemy się przebranżowić, a jednocześnie spełniamy wszelkie warunki do podjęcia pracy na stanowisku, którego dotąd nie zajmowaliśmy. Ponadto wzór profesjonalnego CV funkcjonalnego jest korzystny gdy mamy nawet kilkuletnie przerwy w pracy. Na przykład ze względu na urlop wychowawczy, chorobę czy wyjazd za granicę.