Bydgoszcz jest nieco tajemniczym miastem. Jeśli chodzi o kulturalne aspekty, wiele jest jeszcze do odkrycia, zwłaszcza przez przyjezdnych. Bo Bydgoszcz to taka nieco schowana na dnie oceanu perełka.
Różnorodnie
Oferta kulturalna Bydgoszczy to prawdziwe bogactwo różnorodności. Filharmonia Pomorska, Opera Nova oraz Miejskie Centrum Kultury wychodzą z interesującą i niebagatelną ofertą, oraz są miejscem spotkań towarzyskich. Raz do roku w Bydgoszczy odbywa się Międzynarodowy Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. W tym wyjątkowym czasie miasto zamienia się w stolicę światowego kina.
Muzycznie
Bydgoszcz już od dawna otrzymała miano miasta muzyki. Nazwa nie wzięła się z przypadku. Muzyczne tradycje i korzenie sięgają XVII wieku. Wtedy to w teatrze w Kolegium Jezuickim wszelkie odgrywane przedstawienia miały charakter muzyczny z elementami śpiewu. Tradycja była kontynuowana przez wieki w postaci licznych chórów i zespołów muzycznych.
Najsłynniejszą osobą, która rozsławiła Bydgoszcz, był Andrzej Szwalbe – dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Jego zasługi znane były na arenie ogólnopolskiej. Filharmonia to z resztą duma Bydgoszczan. Tutaj nagrywają największe sławy muzyki klasycznej. Jej mury mają genialną akustykę, najlepszą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie. Odbywają się tu najstarsze z festiwali muzycznych w Polsce jak: Bydgoski Festiwal Muzyczny czy Musica Antiqua Europae Orientalis.
Inne ważne wydarzenia muzyczne w kalendarzu Bydgoszczy to Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego, czy Bydgoski Festiwal Operowy. Dopełnieniem muzycznego świata jest Akademia Muzyczna.
Teatralnie
Teatr Miejski działaj tu już w 1920 roku. W 1922 wybitny krytyk teatralny Adam Grzymała-Siedlecki wybrał Bydgoszcz jako miejsce idealne do życia i tutaj się osiedlił. Docenił on już wtedy wielki potencjał kulturalny miasta.
Ówczesny Teatr Miejski miał jednoczyć Polaków oraz dawać im nadzieję na lepsze jutro wystawiając Słowackiego, Wyspiańskiego, opery i operetki, Halkę Moniuszki. Miał tu ogromne znaczenie czynnik patriotyczny. Tuż po II wojnie światowej niemal od razu wznowiono spektakle. Jedną z pierwszych sztuk była „Zemsta” Fredry. Dziś to miejsce, gdzie odbywa się Festiwal Prapremier przyciągający krytyków z całej Polski.