Brak kwalifikacji zawodowych lub wykształcenie niezgodne z oczekiwaniami pracodawców to częste przyczyny bezrobocia. Aktualnie bydgoski rynek pracy jest w dobrej kondycji, ale coraz więcej pracodawców skarży się na braki kadrowe. Z pomocą przychodzi w tym przypadku Powiatowy Urząd Pracy, który oferuje różne formy aktywizacji bezrobotnych.
Osoby poszukujące pracy mogą podnosić kompetencje na kilka sposobów. Oto niektóre z nich:
Staże i bony stażowe
Są kierowane przede wszystkim do osób, które nie mają doświadczenia zawodowego. Dlatego też często korzystają z nich kandydaci przed 30 rokiem życia. Dobry staż to taki, dzięki któremu bezrobotny nabywa praktycznych umiejętności.
Przygotowanie zawodowe dorosłych
Ta forma aktywizacji bezrobotnych może być realizowana w postaci praktycznej nauki zawodu lub przyuczenia do pracy dorosłych. Pracodawcy, którzy decydują się na współpracę z urzędem w tym zakresie, mogą później liczyć na refundację kosztów kształcenia pracowników.
Szkolenia i bony szkoleniowe
Szkolenia dla bezrobotnych obejmują minimum 25 godzin tygodniowo, a uczestnicy mogą korzystać ze stypendium. Ta forma wparcia jest stworzona m.in. z myślą o pracownikach firm, które pozostają w stanie upadłości lub likwidacji, cudzoziemcach, a także rolnikach, którzy pragną znaleźć pracę poza rolnictwem.
Trójstronne umowy szkoleniowe
Są zawierane między pracodawcą, urzędem pracy a instytucją szkoleniową. Pracodawcy, którzy szukają kandydata do pracy, składają wniosek do urzędu, w którym muszą wskazać na pożądany poziom i kierunek wykształcenia pracownika.
Refundacja wynagrodzenia młodocianych pracowników z Funduszu Pracy
Młodzież zatrudniona w celu przygotowania zawodowego pozostaje w stosunku pracy, a młodociani podlegają obowiązkowi ubezpieczenia chorobowego, rentowego, wypadkowego oraz emerytalnego.
Podniesienie kwalifikacji czy zmiana profilu zawodowego w wielu przypadkach daje realną szansę na znalezienie stabilnej pracy w Bydgoszczy. Urzędy pracy prowadzą programy aktywizacyjne, dzięki którym na zatrudnienie mogą liczyć również osoby bez doświadczenia zawodowego oraz bezrobotni po 50 roku życia. Osoby, które chcą zaplanować swoją karierę, muszą brać pod uwagę konieczność przebranżawiania się i to nawet kilka razy w życiu.