Praca dla niepełnosprawnych
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżnia 3 stopnie niepełnosprawności. Artykuł 3. niniejszego dokumentu mówi, że:
Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą:
- znaczny,
- umiarkowany,
- lekki.
Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi także podstawę do przyznania ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.
Czy osoba niepełnosprawna może pracować? Niepełnosprawność nie oznacza całkowitego wykluczenia z rynku pracy. Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą podejmować różnorodne prace. Ich pracodawcy muszą pamiętać, że niepełnosprawni mają pewne przywileje.
Lekki stopień niepełnosprawności – przywileje
Orzeczenie o niepełnosprawności wydawane jest przez lekarza-orzecznika ZUS-u. Przed podpisaniem umowy lekarz medycyny pracy musi wyrazić zgodę na to, aby dana osoba rozpoczęła wykonywanie obowiązków.
Praca dla niepełnosprawnych z lekkim stopniem nie może przekraczać 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin tygodniowo. Pracowników z orzeczeniem nie wolno zatrudniać w czasie zmiany nocnej oraz w nadgodzinach. Oprócz tego niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa, płatna przerwa w pracy trwająca 15 minut, którą warto przeznaczyć na gimnastykę. Mają także prawo do płatnego dnia wolnego w celu odbycia potrzebnych badań, zabiegów leczniczych czy zakupu sprzętu ortopedycznego.
Niepełnosprawni ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności korzystają z dodatkowych 10 dni urlopowych w roku kalendarzowym. Nabycie prawa do tego przywileju następuje rok po zaliczeniu danej osoby do jednej z wyżej wymienionych kategorii.
Zakłady pracy chronionej – Bydgoszcz, oferty pracy
Oferty pracy dla niepełnosprawnych zamieszczane są np. na stronie internetowej bydgoskiego urzędu pracy. Wszystkie placówki PUP w Polsce prowadzą specjalne programy mające na celu aktywizować osoby z orzeczeniami.
Niepełnosprawni mogą rozpocząć wypełnianie obowiązków w tak zwanych zakładach pracy chronionej. Są to przedsiębiorstwa o specjalnym statusie prawnym przystosowane do zatrudniania osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem.
Według danych zamieszczonych na portalu www.niepelnosprawni.gov.pl na terenie województwa zachodnio-pomorskiego funkcjonuje 70 takich zakładów.