Praca w szkole – obowiązki
O pracy nauczyciela krąży wiele legend. Najczęściej zazdrości się im długich wakacji, ferii zimowych i wolnych świąt. Warto jednak podkreślić, że pedagodzy praktycznie zawsze zabierają pracę do domu, dlatego 20-godzinny etat to tylko teoria. Aby zostać nauczycielem, trzeba mieć ukończone studia wyższe o odpowiednim profilu. Kluczowe jest także przygotowanie pedagogiczne. Ścieżka awansu w oświacie jest długa. Początkujący pracownicy zaczynają od stopnia nauczyciela stażysty. Kolejne etapy rozwoju kariery to nauczyciel kontraktowy, mianowany i dyplomowany.
Według artykułu 6. Karty nauczyciela do obowiązków nauczycieli należą:
- przekazywanie wiedzy,
- pełnienie funkcji opiekuna i pedagoga,
- zapewnienie uczniom bezpieczeństwa,
- wspieranie rozwoju podopiecznych,
- dążenie do własnego rozwoju osobowego,
- doszkalanie się,
- kształcenie i wychowywanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka,
- wypracowanie w uczniach moralnych postaw obywatelskich.
Nauczyciele i pedagodzy muszą przygotowywać zajęcia dydaktyczne, sprawdziany, testy. Do ich zadań należy również ocenianie postępów uczniów oraz ciągły kontakt i współpraca z rodzicami.
Praca dla nauczycieli – gdzie szukać pracy?
Oferty pracy dla nauczycieli można znaleźć między innymi na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy. Pedagodzy korzystają często z ogłoszeń, jakie są umieszczone na portalu Biuletynu Informacji Publicznej. Osoby, które szukają pracy na terenie Bydgoszczy, mogą wpisać w wyszukiwarkę frazę „bip oświata Bydgoszcz”. Praca dla nauczycieli to nie tylko etat w szkole. Istnieje wiele placówek oświatowych oraz wychowawczych, które poszukują wykwalifikowanej kadry. Należą do nich ośrodki poprawcze, domy dziecka, ośrodki kulturalne.
Praca – nauczyciel przedszkola, Bydgoszcz
Osoby, które chcą rozpocząć pracę w przedszkolu w roli pedagoga, również muszą mieć ukończone studia wyższe, najlepiej z wychowania wczesnoszkolnego, edukacji przedszkolnej, pedagogiki opiekuńczej czy nauczania początkowego. Do tej pory, aby móc zajmować się dziećmi w przedszkolach, wystarczał tytuł licencjata. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli od 2020 roku osoby wykonujące zawód pedagogów przedszkolnych będą musiały uzupełnić wykształcenie i zdobyć tytuł magistra.