Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia – nie wszystkie firmy są bowiem przystosowane do zatrudniania takich pracowników. Jakie możliwości zarobkowe mają niepełnosprawni z okolic Bydgoszczy?
Bydgoszcz – orzeczenie o niepełnosprawności
Niepełnosprawni na rynku pracy posługują się tzw. orzeczeniem o niepełnosprawności. Jest to dokument wydawany przez powiatowy bądź wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności lub lekarza orzecznika ZUS.
Znajdują się w nim informacje dotyczące stopnia niepełnosprawności danej osoby. Może to być:
- znaczny stopień niepełnosprawności (pierwsza grupa inwalidzka),
- umiarkowany stopień niepełnosprawności (druga grupa inwalidzka),
- lekki stopień niepełnosprawności (trzecia grupa inwalidzka).
Przed podjęciem pracy osoba z grupą inwalidzką musi dodatkowo uzyskać zgodę lekarza medycyny pracy na podjęcie zatrudnienia w danym miejscu.
Bydgoszcz – praca z orzeczeniem, przywileje
Pracownikowi z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługują dodatkowe prawa, między innymi do:
- dostosowania stanowiska pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych do jego potrzeb (najpóźniej 3 miesiące po podjęciu pracy),
- dodatkowej przerwy w wymiarze 15 minut, liczącej się do czasu pracy.
Warto pamiętać, że zakres przysługujących uprawnień jest zależny od stopnia niepełnosprawności zatrudnionego. To zrozumiałe, że więcej udogodnień mają osoby z pierwszą i drugą grupą inwalidzką. Mogą na przykład skorzystać z dodatkowych 21 dni wolnego na turnus rehabilitacyjny bądź poddanie się leczeniu, w czasie których zachowują prawo do wynagrodzenia. Pierwsza i druga grupa inwalidzka uprawnia też do doliczenia 10 dni do urlopu wypoczynkowego. Ponadto, czas pracy osoby niepełnosprawnej należącej do jednej z tych grup nie może przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.
W przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności przywilejów pracowniczych jest mniej. Osoba z trzecią grupą inwalidzką może pracować maksymalnie przez 8 godzin dziennie (chyba że jest zatrudniona przy pilnowaniu mienia). Jej również przysługuje 15-minutowa przerwa „rehabilitacyjna” w pracy, nie może pełnić obowiązków służbowych w nocy (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę) i ma możliwość odmówienia uczestnictwa w podróżach służbowych. Co istotne, osobie z trzecią grupą inwalidzką nie przysługują dodatkowe dni wolne.
Bydgoszcz – zakłady pracy chronionej
Niepełnosprawni mogą być zatrudniani w tzw. chronionych zakładach pracy, to jest miejscach, w których infrastruktura jest dostosowana do ich możliwości psychofizycznych (na przykład przez odpowiednie wyposażenie, zorganizowanie specjalnych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych czy podjazdów i wind dla wózków inwalidzkich). Takie przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnego rodzaju dofinansowań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, np. na zakup odpowiedniego sprzętu.
W Bydgoszczy oferty pracy zakładów pracy chronionej pojawiają się sporadycznie. Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy w charakterze stróża i ochroniarza. Bydgoskie firmy od czasu do czasu poszukują również osób z orzeczeniem do pracy przy produkcji czy magazynierów.
Praca biurowa z orzeczeniem o niepełnosprawności
Dobrym pomysłem dla wielu osób z grupą inwalidzką jest znalezienie pracy biurowej. Możliwości jest bardzo wiele i są uzależnione od stopnia niepełnosprawności szukającego zatrudnienia. Może to być na przykład zawód grafika, programisty, sekretarki, asystentki, handlowca czy telemarketera. Co więcej, stanowisko pracy takiej osoby zwykle łatwo dostosować do jej możliwości fizycznych czy intelektualnych.
Warto pamiętać, że praca w biurze często pozytywnie wpływa na samych niepełnosprawnych. Dzięki niej nie mają poczucia izolacji i mogą realizować się na płaszczyźnie zawodowej. Stąd w wielu przypadkach jest to lepsze rozwiązanie niż na przykład praca zdalna.
Bydgoszcz – praca niepełnosprawnych
Oferty pracy z orzeczeniem publikuje między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego można aktualnie (stan z marca 2019 r.) znaleźć zatrudnienie w charakterze sprzątaczki biurowej, kierowcy pojazdu dostawczego czy pracownika ochrony środowiska.
Często już w nagłówkach takich ofert znajduje się informacja dotycząca grupy inwalidzkiej, do której może należeć kandydat. Jest to o tyle istotne, że niektóre stopnie niepełnosprawności mogą stanowić przeszkodę w podjęciu pracy na danym stanowisku.