Wynagrodzenie chorobowe
Nieobecności spowodowane chorobą zdarzają się każdemu pracownikowi. W związku z tym, że w tym czasie nie wypełnia się zadań określonych w umowie, zatrudnionym przysługuje tak zwane wynagrodzenie chorobowe, którego wysokość różni się od pensji. Świadczenie wypłacane jest na podstawie zwolnienia lekarskiego ZUS e-ZLA.
Pracownicy nabywają prawo do wynagrodzenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego zatrudnienia. Warto zaznaczyć, że do okresu wyczekiwania wliczają się poprzednie okresy zatrudnienia. Jednak pod warunkiem, że przerwa między nimi nie przekracza 30 dni.
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe
Bardzo często pojawia się pytanie, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe? Artykuł 92. Kodeksu pracy mówi, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek: choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.
W niektórych sytuacjach zatrudnieni mogą liczyć na wypłatę 100% wynagrodzenia. Dzieje się tak, gdy doszło do wypadku w drodze do pracy, a także podczas powrotu lub gdy pracownik poddawał się badaniom lekarskim na dawców oraz zabiegowi pobrania komórek, narządów czy tkanek.
Podstawa wynagrodzenia chorobowego
Podstawę wynagrodzenia za czas choroby stanowi przeciętna miesięczna pensja, która wypłacana jest w okresie 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających moment wystąpienia niezdolności do pracy. Warto uściślić, że do podstawy wliczają się również składki na ubezpieczenie chorobowe, premie oraz nagrody, dodatki funkcyjne i stażowe, wynagrodzenie za nadgodziny, dodatek nocny, wynagrodzenie urlopowe.
Wynagrodzenie chorobowe za pobyt w szpitalu
W przypadku hospitalizacji w szpitalu pracownicy mają prawo otrzymać świadczenie w wysokości 70%, 80% lub 100% wyżej wspomnianej podstawy. 100% pensji dotyczy zatrudnionych, którzy ulegli wypadkowi w drodze do firmy lub z firmy. Także kiedy mają stwierdzoną chorobę zawodową lub przydarzył się im wypadek podczas wykonywania obowiązków zawartych w umowie.
80% podstawy dostaną pracownicy przed 50. rokiem życia i przebywają w szpitalu dłużej niż 33 dni. Również osoby po 50. roku życia leczący się w szpitalu przez 14 dni. Po upływie wyżej przytoczonych terminów wypłacany jest zasiłek w wysokości 70%.
Jak obliczyć zasiłek chorobowy w ciąży?
Kobiety spodziewające się potomków są szczególnie chronione przez prawo pracy. W przypadku przyszłych mam wynagrodzenie chorobowe stanowi 100% podstawy.
W momencie, gdy pojawiają się wątpliwości co do przysługującego świadczenia, można skorzystać ze specjalnych aplikacji. Nazywane są kalkulatorami wynagrodzenia chorobowego.